کد اقتصادی شماره منحصر به فردی می باشد که توسط سازمان امور مالیاتی کشور و بعد از طی مراحل خاصی به فعالان اقتصادی اختصاص داده می شود و در اصل شماره شناسایی این افراد در سازمان امور مالیاتی می باشد. کد اقتصادی در واقع یک کد اجباری است که باید برای امور مهم تجاری نظیر گرفتن کارت بازرگانی ، شرکت در مناقصات و مزایده ها، اخذ قرار داد با شرکت های دولتی، و صادر کردن فاکتور و حتی باز کردن حساب در بانک وجود داشته باشد.

چنانچه تصمیم به اخذ کد اقتصادی به صورت فوری و با کمترین هزینه دارید، با کارشناسان مجرب ثبت خوارزمی تماس گرفته تا در کوتاهترین زمان ممکن با شما ارتباط برقرار کرده و جهت انجام کار راهنمایی های لازم را انجام دهند تا به راحتی هر چه تمام تر کد اقتصادی خود را دریافت کنید. 02145197000

دلایل اهمیت و ضرورت داشتن کد اقتصادی:

  1. هنگام عقد قرارداد های مهم و پر منفعت با شرکت ها و سازمان های کوچک و بزرگ، طرفین از هم تقاضای کد اقتصادی میکنند. چنانچه شرکت شما قادر به ارائه کد اقتصادی نباشد از انعقاد یک قرارداد سودآور و مهم باز می ماند.
  2. حضور در کسب و کارهای مختلف و همچنین حضور در مناقصات و مزایده ها هدف و برنامه اصلی اکثر شرکت ها می باشد.  شرایط اصلی شرکت در این مناقصات و مزایده ها داشتن گرید یا رتبه بندی معتبر شرکت است. شرکت شما برای اخذ رتبه و گرید باید ابتدا نسبت به اخذ کد اقتصادی خود اقدام کند تا بتواند در مزایده ها و مناقصات حق شرکت و پیشنهاد قیمت داشته باشد.
  3. در بسیاری مواقع شرکت ها برای کسب سود نیاز دارند تا با تجار ارتباط برقرار کرده و به فعالیت واردات و صادرات بپردازند. این امر نیاز به داشتن کارت بازرگانی معتبر دارد که برای اخد آن کد اقتصادی نیاز است.
  4. شاید بتوان گفت یکی از مهم ترین دلایل اخذکد اقتصادی، به مشکل برنخوردن با اداره مالیات است. از مهم ترین وظایف مالیاتی شرکت ها این است که نسبت به تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی خود اقدام کنند. مهلت ارسال اظهارنامه برای شخص حقیقی تا پایان خرداد سال بعد و برای اشخاص حقوقی تا پایان تیر ماه سال بعد از آن می باشد. برای ارسال اظهارنامه مالیاتی ارائه کد اقتصدی الزامیست و در صورت نداشتن آن قادر به ارسال اظهارنامه نخواهید بود و علاوه بر اینکه مشمول معافیت های مالیاتی نمی شوید، مالیات شما بیش از مقدار اصلی محاسبه خواهد شد.

اخذ کد اقتصادی برای چه کسانی است؟

تمام اشخاص حقوقی که به توزیع هر نوع کالا و امور خدماتی، تولیدی، مونتاژ و واردات و صادرات اشتغال دارند و همچنین تمامی اشخاص حقیقی که در امور فوق الذکر فعالیت دارند و دارای مجوز کسب و کار از مراجع مربوطه یا دارای محلی برای فعالیت تجاری هستند، دریافت کد اقتصادی بلا مانع است.

دلایل نیاز به کد اقتصادی در فعالیت های مهم تجاری به صورت تیتر وار:

  • اخذ کارت بازرگانی
  • رتبه بندی و اخذ گرید
  • شرکت در مناقصات و مزایده ها
  • صدور فاکتور رسمی
  • اخذ قرارداد با شرکت های دولتی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *